Home › Buy lipton tea online uk

Buy lipton tea online uk

Aromat porannej kofeiny jest zależny szczególnie od formy jej palenia, przygotowania, a nade wszystko od metody wykorzystanych ziaren kawy.

Kawowiec jest drzewem, które w naturalnych założeniach, osiąga wysokość 15 metrów. Na świecie jest przeszło 60 gatunków kawowca, jednak aktualnie prym wiedzie Arabika i Robusta. Arabica to jeden z podstawowych ziaren kawy, który zajmuje 70% rynku.

Jej ziarna są podłużne, zaś w środku jest specyficzny szew który tworzy literę „s”.

Kofeina zaparzona z ziaren Arabika jest łagodna i aromatyczna, jak również ma niską zawartością kofeiny, która oscyluje pomiędzy 0,9 a 1,7%.

Ze względu na konkretne warunki pogodowe, arabika uprawiana jest najczęściej w Kolumbii, Indiach, jak również na Jawie, Sumatrze i Karaibach. Ziarna kawy Robusty są prawie na każdej sklepowej półce. Kluczową różnicę stanowi większa zawartość kofeiny. Ten rodzaj ziaren kawy odkryto dopiero w XIX wieku i uwagę plantatorów zwrócił szczególnie fakt, że drzewa z tego gatunku są znacznie bardziej uwrażliwione na warunki klimatyczne, jak również rosną częściej niż Arabika. Ziarna Robusty są krągłe i posiadają prosty szew. Robusta jest o wiele łatwiejsza w hodowli. Rośnie na całym świecie w regionach strefy równikowej. Duże plantacje tej kawy są w Wietnamie, Brazylii, Ugandzie i Kamerunie. Roślina ma po 22 chromosomy w pojedyńczej komórce dlatego się ją uprawia.

Jest też bardziej uodporniona na szkodniki i drobnoustroje powodujące chorobę.

Smak robusty jest bardzo delikatny, ostrzejszy, bardziej gorzki. Posiada też dużo więcej kofeiny niż arabica, stąd ma silniejsze właściwości pobudzające. .